Elected Senators so far

Below is the list of Elected Senators So far;

SOUTH WEST:

LAGOS

Senator Oluremi Tinubu (Central) –
APC

Senator Adeola Solomon (West) – APC

Bayo Oshinowo
(East) – APC

EKITI

Prince Dayo Adeyeye
(South) – APC

Opeyemi Bamidele (Central) – APC

Bunmi Adetunbi (North) – APC

OYO

Kolawole Balogun (South) – PDP

Teslim Folarin (Central) – APC

Abdulfatah Buhari (North) – APC

OSUN

Ajibolan Bashiru
(Osun) – APC

Adelere Orilowo
(West) – APC

Francis Fadahunsi (East) – PDP

ONDO

Ajayi Boroffice (North) APC

(South) – Inconclusive

Ayo Akinyelure (Central) PDP

OGUN

Ibikunle Amosun
(Central) – APC

Tolu Odebiyi (West) – APC

Lekan Mustapha (East) – APC

NORTH WEST:

KANO

Malam lbrahim Shekarau
(Central) – APC

Alhaji Kabuki lbrahim Gaya (South) –
APC

Mallam Barau Jibrin
(North) – APC

KADUNA

Uba Sani (Central) – APC

Suleiman Abdu Kwari (North) – APC

Danjuma La-ah (South) – APC

KATSINA

Kabir Barkiya (Central) – APC

Bello Mandiya (South) – APC

Ahmed Baba-Kaita (North) – APC

JIGAWA

Ibrahim Hassan Hadejia (Northeast) –
APC

Danladi Sankara
(Northwest) – APC

Senator Muhammed Sabo Naku
(Central) – APC

SOKOTO

Aliyu Wamakko (North) – APC

Abdulahi Ibrahim Gobir (East) – APC

Abubakar Shehu Tambuwal (South) – APC

ZAMFARA

Abdulaziz Yari
(West) – APC

Tijani Yahaya Kawa (North) – APC

Yet-to-be (announced) Central

KEBBI

Ibn Na-Allah (South) – APC

Adamu Aliero
(Central) – APC

Yaya Abdulahi (North) – APC

NORTH EAST:

ADAMAWA

Aishatu Dairu
Binani (Central) – APC

Ishaku Cliff (North) – PDP

Bino Yero
(South) – PDP

BAUCHI

Haliru Jiga
(Central) – APC

Lawal Yahya (South) – APC

Court to decide candidate (North) – APC

BORNO

Kashim Shettima
(Central) – APC

Ali Ndume (South) – APC

Abubakar Kyari (North) – APC

TARABA

Emmanuel Bwacha (South) – PDP

Shuaibu Lau (North) – PDP

Yusuf Abubakar Yusuf (Central) – PDP

GOMBE

Danjuma Goje (Central) – APC

Saidu Alkali (North) – APC

Amos Bunus (South) – APC

YOBE

Ibrahim Gaidam (East) – APC

Ibrahim Bomoi (South) – APC

Ahmed Lawan (North) – APC

SOUTH EAST:

ABIA

Theodore Orji (Central) – PDP

Orji Uzor Kalu (North) – APC

Yet to be declared (South)

ANAMBRA

Ifeanyi Uba (South) – YPP

Stella Oduah (North) – PDP

Uche Ekwunife (Central) – PDP

EBONYI

Sam Egwu (North) PDP

Michael Ama Nnachi
(South) – PDP

Obinna Ogba (Central) – PDP

 

ENUGU

Ike Ekweremadu (West) – PDP

Chimaroke Nnamani (East) – PDP

Chuka Utazi (North) – PDP

IMO

Rochas Okorocha (West) – APC

North (inconclusive)

East (yet to be declared)

SOUTH SOUTH

AKWA IBOM

Bassey Albert (North East) – PDP

Christopher Ekpeyong (Northwest)
PDP

Akon Eyak (South) – PDP

BAYELSA

Donye Diri
(Central) – PDP

Lawrence Ewrujakpor (West) – PDP

Degi Wagara (East) – APC

CROSS RIVER

Dr Sandy Onor (Central) – PDP

Senator Rose Oko (North) – PDP

Senator Gershom Bassey (South) – PDP

RIVERS

Thompson George Sekibo (East) – PDP

Betty Apiafi (West) – PDP

Parry Mpigi (South-East) – PDP

DELTA

James Manager (South) – PDP

Ovie Omo-Agege
(Central) – APC

Peter Nwaobochi (North) – PDP

EDO

Mathew Urhoghide (South) – PDP

Clifford Ordia (Central) – PDP

Framcis Alimikkhena
(North) – APC

NORTH CENTRAL

BENUE

Orker Jev
(Northwest) – PDP

Abba Moro( ) – PDP

Gabriel Suswam (
)
– PDP

KOGI

Oseni Yakubu (Central) – APC

East (inconclusive)

Dino Melaye (West) – PDP

KWARA

Oloriegbe Yahya Ibrahim (Central) –
APC

Lola Ashiru (South) – APC

Umar Sadiq (North) – APC

NASARAWA

Umaru Tanko Al-Makura
(South) – APC

Senator Abdullahi Adamu (West) – APC

Godiya Akwashiki
(North) – APC

NIGER

Aliyu Shabi Abdullah (North) – APC

Mohammed Bima (South) – APC

Mohammed Sani Musa (East) – APC

PLATEAU

Istifanus Gyang (North) – PDP

Dimka Hezekiah Ayuba (Central) – APC

FEDERAL CAPITAL
TERRITORY

Philip Aduda (PDP).

Source: INEC


Leave A Reply